Jak dobiera się odpowiednią długość płaszcza damskiego?

Płaszcz jest niezastąpionym elementem damskiej garderoby – elegancki albo nieco bardziej casualowy może naprawdę wzbogacić wiele stylizacji. Pozostaje jednak kluczowe pytanie: jaka długość płaszcza będzie odpowiednie? Na co trzeba zwrócić uwagę, dobierając płaszcz odpowiadający budowie ciała i czy możesz przewidzieć, jak się będzie wyglądać w konkretnym modelu?

W jaki sposób dobrać płaszcz – podstawowe zasady

Najbardziej podstawowa zasada doboru płaszcza głosi, że długość płaszcza powinna być zależna od wzrostu konkretnej osoby. Panie wysokie mogą bez obaw kupować długie płaszcze za połowę łydek. Panie średniego wzrostu raczej nieco krótsze, natomiast niskie – płaszcze do kolan. Chodzi o to, aby optycznie nie zaburzyć sylwetki. Wyjątkiem może tu być nieco mniejsza długość płaszcza dla naprawdę wysokich kobiet. Dzięki temu będziesz wydawała się nieco niższa, więc jeśli ci na tym zależy, warto wybrać model raczej midi niż maxi.

Dobrze jest też przy doborze płaszcza zwrócić uwagę na możliwość jego dopasowania. Większość płaszczy będzie pozwalała na przewiązanie lub spięcie się w pasie, natomiast są takie modele, w których sam pas jest już raczej wyłącznie dekoracją i generalnie nie ma za bardzo jak tego zrobić, więc jeśli nie uda się dobrać płaszcza idealnego do sylwetki, trudno będzie optycznie podkreślić jej największe atuty. Mówiąc inaczej – dobra długość to nie wszystko!

Jak mam dobrać płaszcz do swojej figury?

Typ sylwetki jest ważną wskazówką przy wyborze płaszcza. Zwróć uwagę, że w przypadku niskich osób i wysokich płaszcz może być czasem wybierany według bardzo podobnych kryteriów, jeśli mimo paru(nastu) centymetrów różnicy we wzroście, obie panie będą miały podobną sylwetkę.

Jaki fason płaszcza dla kobiety-klepsydry?

Mówi się, że klepsydra do idealny typ kobiecej sylwetki. Najlepiej w takim przypadku zdecydować się na płaszcz, który będzie można wyraźnie spiąć w talii, jeszcze bardziej ją podkreślając. Jednocześnie i poniżej wcięcia, i powyżej, nie powinno raczej być elementów, które by optycznie poszerzały figurę. Doskonale sprawdzą się płaszcze bez kieszeni i na pewno o długich, wąskich klapach.

Jaki płaszcz dla pań o figurze gruszki?

Masz figurę gruszki? Idealny wybór dla Ciebie to te okrycia, które przy relatywnie mało rozbudowanej dolnej części, optycznie poszerzą górę. Może to być płaszcz z patkami, pochewkami, pagonami, szerokimi klapami czy kieszeniami. Materiał może też mieć nieco inny kolor, aby odciągnąć uwagę od bioder. Dobrze będzie też zdecydować się raczej na krótkie płaszcze, chyba że wybrany model będzie dość dopasowany na dole, co pozwoli zdjąć ciężar z proporcji w poziomie i optycznie wydłuży sylwetkę.

Jaki płaszcz na zimę dla kobiet z figurą jabłka?

Dla pań o rozbudowanej górnej połowie ciała można zaproponować dwie podstawowe ścieżki postępowania. Po pierwsze, panie będą dobrze prezentowały się zarówno w długim, jak i krótkim płaszczu, o ile ten będzie miał dość głęboki dekolt. Druga opcja to płaszcz, który będzie cały oversize. W tym przypadku proporcje nie zostaną zmienione, tylko zwyczajnie zamaskowane. Zdecydowanie odpowiedni będzie też model bez odcinającego w talii pasa.

Moda na płaszcze? Tak, ale nie każde

To, że płaszcz pasuje do konkretnej sylwetki i wzrostu, to nadal niestety nie wszystko. Warto więc lepiej przyjrzeć się temu, jak poszczególne fasony prezentują się w konkretnych stylizacjach. Otóż tutaj przede wszystkim dłuższe płaszcze mają raczej charakter oficjalny i z takimi też stylizacjami łączą się najlepiej. Płaszcze midi (do połowy łydek) to w pewnym sensie złoty środek: wciąż dość eleganckie, ale już jednak nieco bardziej swobodne. Te w wersji mini to rozmiar idealny do kreacji office-wearowych i casualowych.

Przy tym jednak należy pamiętać, że dotyczy to w głównej mierze płaszczy typowo zimowych. Te lżejsze, jesienne, są z definicji dużo bardziej swobodne i choć gdzieś w tle oczywiście jeszcze przewija się kwestia jakości wykonania czy koloru, to trzeba zdawać sobie sprawę, że w zasadzie to przede wszystkim zimowe płaszcze uchodzą za typowo elegancki element ubioru, a te lżejsze w całości przechodzą w nieco lżejszy kaliber.

Co jeszcze warto mieć na uwadze, szukając płaszcza dla siebie?

  • Jeśli chcesz optycznie zmniejszyć się w ramionach, wybierz płaszcz wykonany z lżejszego materiału i zwróć uwagę, by nie miał poduszek.
  • Szukając płaszcza w stylu oficjalnym, jesteś poniekąd skazana na materiały dość ciężkie i niestety kiepsko znoszące wilgoć, takie jak wełna. Długi płaszcz uszyty właśnie z takich materiałów jest najbardziej ikonicznym elementem stylowej odzieży.
  • Sztywny materiał – niezależnie od jakości wykonania – będzie przeważnie sprawiał sporo problemów. Tego typu tkaniny będą świetne przy perfekcyjnym dopasowaniu do figury, ale każda najmniejsza nawet różnica sprawi, że w pewnych miejscach materiał się zmarszczy i nałoży.
  • Wzrost dobrze jest oceniać w standardowym obuwiu. Możesz być nawet dość niska, ale jeśli zwykle chodzisz w butach na obcasie, całkiem możliwe, że nie tylko inaczej będzie się prezentowała Twoja sylwetka, ale też lepiej będzie leżał dłuższy płaszcz. To samo będzie prawdą, jeśli chodzisz w kozakach wyłożonych na wierzch.
  • Większość klasycznych płaszczy jest taliowana lub wiązana w pasie. Z takich modeli lepiej zrezygnować, jeśli masz figurę jabłka lub cegły. Dopuszczalne będzie lekkie taliowanie, ale raczej niewiele więcej.

Idealny płaszcz? Teraz masz swoją szansę!

Jeżeli zawsze chciałaś znaleźć idealny płaszcz dla siebie, ale żadna propozycja nie wydawała Ci się odpowiednia, to teraz przyszła pora na kolejną próbę. Tym razem jednak przeprowadź ją w naszym sklepie. Bardzo staraliśmy się tak dobrać asortyment, żeby znalazły się w nim idealne płaszcze na każdą figurę i każdą pogodę. Bez względu na to, jaką masz budowę, czy jesteś niska, czy wysoka, czy szukasz płaszcza bardzo formalnego, czy trochę lżejszego – u nas go na pewno znajdziesz. Po co się dłużej zastanawiać, kiedy można przejrzeć, co mamy na półkach?