Gdzie kupić dobry sweter? Czym się kierować?

Prawdziwe swetry to odzież na lata. Jedna z najlepszych propozycji zarówno w segmencie klasycznie eleganckim, jak i też całkiem nowoczesnym i casualowym. Oczywiście, żeby sweter faktycznie dobrze się nosił, nie można po prostu wejść do sklepu, zgarnąć z wieszaka pierwszej sztuki, której rozmiar pasuje i tyle. Wybór swetra paradoksalnie może być dość skomplikowany, ale są powody, żeby poświęcić temu tyle czasu, ile trzeba.

Rodzaje swetrów: czego szukać, żeby się dobrze poczuć

Wełniany sweter (zresztą nie tylko wełniany, o czym jeszcze więcej za chwilę) musi być wykonany z pomysłem. I pewnie, że można kupić dobrej jakości sweter, który swoim krojem będzie wciąż w latach osiemdziesiątych. Taka klasyka jednak jest zaskakująco mało uniwersalna i większość pań powinna zwrócić uwagę na nieco inne rozwiązania estetyczne.

Kardigany

Kardigany to swetry rozpinane. Te nieco bardziej klasyczne – na guziki, ciut nowocześniejsze – na suwak. Można kupić swetry tego typu zarówno w wersji krótszej, jak i wyraźnie dłuższej. Te ostatnie, szczególnie jeśli będzie to sweter z grubej wełny, zastąpi nawet jesienny płaszcz. Kardigany w krótszych wersjach świetnie pasują do swobodnych kreacji biurowych i codziennych.

Golf

Sweter z wełny o kroju golfa to klasyczna propozycja na zimę. Wygląda świetnie i jeśli tylko ma przemyślany skład, to pozwala zapomnieć o chłodzie. Dobrej jakości sweter w tym kroju będzie dobrze prezentował się zarówno ze spodniami, jak i z klasycznymi spódnicami zimowymi. I jeszcze taka ciekawostka: golfy to niemal sztandarowy produkt wielu polskich marek odzieżowych, więc ze znalezieniem odpowiedniego ubrania nie będzie problemu.

Swetry z dekoltem

Swetry z dekoltem w różnym kształcie pozwalają dopasować ubrania do każdej figury. Płytsze lub głębsze wycięcia pozwalają dobrać też odzież na praktycznie każdą okazję. To bardzo rozległa grupa i warto szczególnie tutaj szukać mało charakterystycznych inspiracji, które pozwalają zbudować bardzo nietypową garderobę.

Sweter? Zgoda, ale z jakich materiałów?

Oczywiście, że najbardziej charakterystyczna jest produkcja swetrów z wełny, ale wełniane swetry to nie jest jedyna możliwość. Wiele rozwiązań w tym zakresie może poważnie zaskakiwać. Czego więc szukać w swetrach albo raczej – z czego jeszcze można je uszyć?

  • Wełniane swetry ręcznie robione. Swetry z owczej wełny cały czas są popularne, a najwięcej ich dostępnych jest w sklepach folkowych i regionalnych. Wełna obrabiana w tradycyjny sposób nie jest szczególnie przyjemnym dla skóry materiałem, ale wyróżnia się trwałością. Nowoczesne metody obróbki wełny owczej pozwalają nie tylko trwale ją barwić, ale także sprawiają, że noszenie wełnianego swetra może wreszcie przestać kojarzyć się z gryzącą odzieżą.
  • Swetry z wełny merynosów. Swetry tego typu są bardzo miękkie i lekkie, wyróżniają się znakomitymi walorami termoizolacyjnymi. Z tego samego surowca zresztą szyje się odzież termoaktywną. Wełna merynosa na ubrania wierzchnie bywa wzmacniana przez dodatek włókien syntetycznych, które podnoszą wytrzymałość i zwiększają trwałość. Autentyczna wełna merino może mocno szokować ceną, ale warto szukać swetrów z tym surowcem w składzie.
  • Swetry z kaszmiru. Kaszmir to bardzo miękki materiał, cieplejszy i przyjemniejszy w dotyku niż klasyczna wełna. Zresztą marki odzieżowe korzystają z tego chętnie już od lat. Swetry z kaszmiru są bardzo prestiżowym elementem odzieży. Z tego materiału korzysta się głównie w przypadku nieco bardziej oficjalnych kreacji.
  • Alpaka. Wełna z alpaki jest miękka, ma strukturę zbliżoną często do polaru lub wełny merynosa. Ma też świetne właściwości, jeśli chodzi o zatrzymywanie ciepła, a jedyną wadą tego materiału jest nieprzesadnie duża zdatność do prania. Trzeba więc szukać albo swetra z domieszką akrylu (dokładnie tak samo, jak w przypadku wełny owczej), albo po prostu uznać, że zamiast prać szybko, trzeba będzie dopasować program prania do konkretnych ubrań.
  • Swetry z włókien syntetycznych. Poliamid, poliester czy akryl są często stosowane nie tylko jako dodatki, ale także jako samodzielne tworzywa na swetry. Produkuje się je szybko, ceny są bardzo atrakcyjne, natomiast jakość niekiedy pozostawia sporo do życzenia. Oczywiście modele wykonane staranie i naprawdę dobrze zaprojektowane będą wygodne, jednak komfort w ubraniu z włókien syntetycznych bywa nieco niższy.
  • Inne materiały: klasyka swetrów to moher (ekstremalnie miękki i bardzo ciepły, a przy tym delikatny) czy angora o podobnych właściwościach. Swetry z moheru coraz częściej też wiszą obok swetrów z bawełny, choć te ostatnie na dobrą sprawę przez purystów odzieżowych nawet nie są zaliczane do kategorii swetrów (bawełna to typowy materiał na bluzy, ale dzięki odpowiedniej obróbce swetry z niej też wychodzą całkiem niezłe).

Jesień? Zima? A może coś więcej?

Swetry na jesień od tych zimowych różnią się oczywiście zdolnością utrzymywania ciepła. Dawniej układało się to tak, że te rozpinane były przeważnie jesienne, zimowe natomiast miały lity front. Dziś to nie jest tak oczywiste. W swetrach zimowych natomiast cały czas liczy się jakość – modele na chłodną porę roku są czasem wykończone podszewką, w składzie jest więcej moheru, wełny owczej czy merynosa, natomiast swetry jesienne są pod tym względem znacznie mniej wymagające.

Swetry świetnie sprawdzą się zresztą nawet w chłodne letnie poranki i wieczory. Te wełniane mogą z powodzeniem zastąpić płaszczyk, a te z bawełny czy tkanin syntetycznych wykończą stylizację biurową.

Warto przy okazji dodać, że swetry to w pewnym sensie klasyka odzieży trekkingowej. Niestety nie są odporne na wodę, więc to raczej opcja na suchy sezon, ale wyjście w góry w swetrze z alpaki czy merynosa może być znacznie przyjemniejsze niż chodzenie w nowoczesnej odzieży funkcjonalnej. A co bardziej eleganckie modele będą się z kolei dobrze komponowały z oficjalnymi (acz może nieprzesadnie) kreacjami.

Gdzie kupić dobry sweter?

Jeśli szukasz idealnego swetra, to bez trudu możesz go znaleźć w naszym sklepie. Dowolne materiały, dziesiątki krojów, setki modeli na każdą porę roku i wszystkie okazje. Możesz znaleźć tu swoją ulubioną odzież – swetry na każdą figurę, bez względu na to, czy chcesz iść na spacer do lasu, czy zbierasz stylizację casualową. Swetry są wszechstronne i niezastąpione i u nas najlepiej się o tym przekonasz. Zajrzyj do sklepu i znajdź model dla siebie!